מידת היעילות של גופים ציבוריים – מבקר המדינה כדוגמה

אחד הדברים המורכבים הוא למדוד פריון של גופים ציבוריים הנסמכים על תקציב המדינה לפעילותם – היעדים שלהם לא תמיד ניתנים לכימות, הם פועלים בסביבה לא תחרותית ובד"כ כמונופול והשוואה בין מדינתית היא מורכבת והמוסדות בד"כ שונים בין מדינה למדינה.

– – – –

בעקבות קריאת דו"ח מבקר המדינה האחרון על התפקוד של הממשלה במערכת 'צוק איתן', והאכזבה שלי מרמת הדו"ח, ניגשתי לבדוק כמה אנחנו משלמים על כל אחד מהדו"חות (שאורכם כאורך הגלות), והאם זה יקר או זול.

גיליתי שההשוואה בין המוסדות של מבקר המדינה לא מסובכת במיוחד – אמנם התפקידים שלו ייחודיים בכל מדינה (וברוב המדינות המתקדמות הוא בכלל נוטה להיות נציב תלונות הציבור), אבל המוסד של מבקר המדינה האמריקאי (GAO) די דומה לשלנו ובר השוואה פחות או יותר (וזו הסיבה שבחרתי בו, וכמובן שגם השקיפות והשפה שיחקו תפקיד).

כדי לעשות השוואה שתיתן סדרי גודל ליעילות והעלויות, התייחסתי למבקר המדינה כמחלקה במפעל המפיקה דו"חות ביקורת, ובדקתי את סך התקציב שלה ועלויות לדף.
בבדיקה הזו חסרה כמובן השוואה של איכות – במבקר המדינה בארה"ב היא נמדדת בשני אופנים:

א. כמה כסף נחסך על כל דולר שהושקע במבקר המדינה – בשנים האחרונות זה עומד על 100-112$ חיסכון
ב. ביקורת ודו"ח תלת שנתיים של מבקרים מומחים וחיצוניים מהעולם.

כמובן שבישראל אין את מדדי ההשוואה האלה וזה מצביע מראש על התוצאות – אבל שווה להבין כמה אנחנו גרועים.

– – – –

התוצאות הן:

1. המחלקה הישראלית צורכת פי 690% מתקציב המפעל (המדינה) ביחס למחלקה במפעל האמריקאי. בארה"ב התקציב עומד על כ-550 מיליון דולר ביחס לתקציב המדינה של 3.8 טריליון, ואילו בישראל מדובר על 350 מיליון ש"ח (!) מתוך 350 מיליארד.
אם רוצים להיות כמו ארה"ב, אפשר להפחית את התקציב ל-700 מיליון ש"ח.

2. במחלקה לביקורת במפעל הישראלי, מפיקים דף ביקורת אחד בעלות של כ-68 אלף ש"ח, בארה"ב הדפים יותר זולים ועולים 44 אלף ש"ח לדף.
כדי להשוות בצורה הוגנת, בדקתי כמה עולה להפיק דף אחד של במחלקת הביקורת של המפעל הקרוי בזק, שהיא רפרנס טוב יותר לעלות השכר והיעילות של עובדים ישראלים. בבזק זה יוצא 11 אלף ש"ח.

3. במדד יעילות נוסף של כמה דפים כותב מועסק בשנה, במחלקה הישראלית אנחנו בחצי היעילות האמריקאית.
אם רוצים להיות כמו ארה"ב, אפשר לפטר חצי מהאנשים ולדרוש מאלו שנותרו לעשות עבודה כפולה.

17265274_228848897520424_8790194251591534874_n

– – – –

למען האמת, קצת רימיתי – התוצאות היו בערך פי 2 יותר גרועות אם הייתי סופר רק דפים נטו שיש בהם מעל שורה, הם לא תקציר (הורדתי אותו בארה"ב), מקטין את השוליים ומוריד לוחות נתונים של נספחים.

החישובים מאוד סכמטיים, אבל הם מגלים תמונת מצב עגומה שהיא דוגמה לאיכות השירות הציבורי שניתן לאזרחי המדינה*. ההרגשה שלנו שהוא גרוע, לא יעיל, מנופח, בזבזני ולא פועל למען הציבור (ניתן לתאר שמבקר המדינה יכול לחסוך אפילו מיליארד ש"ח בשנה?) מקבלת חיזוק מהתרגיל המחשבתי הקצר שעשיתי.

אולי מוסד מבקר המדינה הוא הגרוע ביותר שיש בממשל הישראלי, לא יודע, אבל אם זה ככה, אז מה תוקף ההמלצות שלו? אם הוא לא כזה גרוע, מה זה אומר על שאר השירותים הציבוריים?

– – – –

בעיניי, השיח הציבורי הישראלי לא עוסק כמעט בכלל בחוסר היעילות – הדרך להיות מדינה נורמלית עוברת שם, בין אם אתם תומכים בממשלה גדולה או מינימלית.

– – –

*חוץ מאשר מערכת הבריאות שנחשבת מוצלחת ויעילה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s