מי מפסיד מפתיחה לסחר בינלאומי?

מאמר מעניין של 2 פרופ' מאוניברסיטת קולומביה ו-UCLA ופורסם ב – Quarterly Journal of Economics.

נתחיל מהשאלה – האם העשירון העליון מרוויח מפתיחותו של המשק לסחר בינלאומי? התשובה על פי המאמר היא – בפירוש כן. בממוצע הוא היה מפסיד 28%, אם נעשה תרגיל מחשבתי ונעבור למשק אוטרקי (סגור).
השאלה היותר מעניינת בעיניי, שמעניינת פחות את העיתונות והתקשורת, היא מה קורה לעשירון התחתון.

המאמר המאוד מעניין (מצ"ב קישור בסוף) מתאר בדיקה של צד ההוצאות על פי מגזרים שונים בכלכלה, ובדק 40 מדינות שונות (ישראל לא נבדקה לצערי) על פי סל ההוצאות, מגזרי הפעילות ועשירונים.

המחקר מתאר כיצד משפיע כל גורם על צד ההוצאות של העשירון העליון והעשירון התחתון, אם עוברים למצב תיאורטי של משק סגור.

הרעיון הוא בדיקה של כל מגזר פעילות בסל הצריכה של העשירונים בכל מדינה – למשל לבדוק מה משקל ההוצאות על מזון והנדל"ן בעשירונים וכיצד סגירה לתחרות תשפיע עליהם – מגזר הנדל"ן יושפע מעט מאוד מפתיחה לתחרות כיוון שאין דרך לייבא בתים (בעיקר חומרי גלם, שהם לא עיקר ההוצאה), אולם פתיחה לתחרות במגזר המזון תשפיע מאוד על הוצאות הצרכנים כיוון שאין בעיה לייבא מזון יבש וטרי.

את ההשפעות האלה חילקו על פי עשירונים, עשירון תחתון רוכש מזון בחלק גדול מהכנסתו לכן פתיחה לתחרות תוריד את עלויות המחיה שלו ואת הוצאותיו ואילו העשירון העליון יושפע מכך הרבה פחות.

תוצאות המחקר די משמעותיות והתגלה שבכל מדינה העשירון התחתון נפגע יותר מאשר העשירון העליון – ההפסד לעשירון התחתון הוא בממוצע 63% לעומת הפסד של 28%. הצרכן הממוצע יפסיד כ-46%.

הגורמים המשפיעים ביותר הם (כמובן) חלק הייבוא בתוצר (כיוון שבחנו את החזרה למשק אוטרקי) וההטייה של הייבוא למגזר השירותים/סחורות (כיוון שעשירים צורכים יותר שירותים ועניים יותר סחורות).

כדי לדעת מה יהיו תוצאות המחקר בישראל צריך כמובן לבצע מחקר, אך הנתונים הם שהחלק הייבוא בישראל הוא כ25% (למ"ס נתוני 2014, לוח 13) בתוצר, והייבוא של ישראל מוטה סחורות (כרבע מהייבוא הוא שירותים, נתוני 2014 למ"ס לוח 1.6).

14566194_180622842343030_3769696544007040937_o

המאמר –
http://www.nber.org/papers/w20331

פוסט מעולה ומוקדם יותר של אסף צימרינג (מבוא לכלכלה ג') על המחקר:
http://tinyurl.com/zmxbnf4

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s