הרהורים על הודו

בנובמבר 2016, בוטלו שני השטרות הגדולים בהודו, שמהווים 86% מהמחזור של הכסף המזומן.
הביטול נועד כדי לפגוע בכלכלה השחורה ולהגדיל את רמת הדיווח ותשלום המיסים, וכדי להילחם ב"טרור" (מונח שהוסיפו על מנת להשיג תמיכה לשינוי הדרמטי).
השטרות לא בוטלו לחלוטין אלא יכולים להיות מוחלפים בשטרות חדשים או בהפקדה בבנק (עד סכום מסוים) עד סוף שנת 2016.

למהלך קוראים דה-מוניטיזציה (Demonetization) והוא מהווה ניסוי חסר תקדים בהיקף שלו, זאת למרות שהעניין לא חדש בהודו וקרה פעמיים בעבר (1946;1978) בהיקפים קטנים הרבה יותר. למרות מטרות דומות, הדה-מונטיזציה נכשלה בפעמים הקודמות ולא השיגה את הקטנת הכלכלה השחורה לאורך זמן.

העיתונות הכלכלית בעולם והבנק העולמי די אוהדים את הרעיון כי הוא בעל פוטנציאל, דרמטי ומעניין, ויש הרגשה שמהלך כל כך לא צפוי ורחב שהוא יכול להביא לשינוי אמיתי בהתנהגות של האוכלוסייה בהודו.

בשביל לקבל פרספקטיבה רחבה ודעה אחרת הגעתי עד בלוג כלכלי של דוקטורנט הודי (קישור למטה) שמתאר הרבה היבטים טכניים, היסטוריים ומהתקשורת המקומית בנושא.

בבלוג מצאתי פוסט על פרופ' הודי לכלכלה שחקר את הכלכלה השחורה בהודו, והעריך שגודל הכלכלה השחורה הוא 62% מהתוצר המקומי (!) ומחקר אחר העריך שמדובר ב-70%. אם מאמינים למחקרים האלה ולראיון עם הפרופ' – הדמיון על כך שרוב העושר של אנשים מעלימי מיסים ועבריינים היושבים על מיליוני דולרים לא ממש בא בחשבון בהודו – זאת מכיוון שרק 3% מהכלכלה השחורה מוחזק במזומן ממש (והוא ככה"נ דינמי על מנת לתחזק את ההיקף).

אני לא אכנס לתיאור כל הכאוס שנוצר – תורים ענקיים בבנקים, סירוב לקבל את שטרות הכסף בבתי חולים (שמאז הוחרגו), הרוגים ופצועים בקטטות, שוק שחור של החלפת כספים תמורת עמלות וכו'; אבל ישנם הרבה מאוד גורמים של נזק ממשי בדרך לתוצאות הניסוי הלא ידועות.

כמה אפקטים מעניינים שקראתי וחשבתי עליהם מבחינה כלכלית וכלכלה פוליטית:

1. המהלך יפגע בזמן הקצר בכלכלה ההודית מכיוון הקטנת הצריכה.
22. בטווח הבינוני והארוך אין ערך רב למהלך בפני עצמו כיוון שהוא אינו משנה את בסיס התמריצים לכלכלה שחורה שהיא כל כך עצומה, הטיפול הוא בסימפטומים בעזרת מהלכים חביבים על פוליטיקאים (דרמטי ובעל אויב ברור).
33. למרות (ואולי בגלל) הצמיחה המשמעותית של הודו בשנים האחרונות, ראש הממשלה מודי לא ביצע רפורמות מרחיקות לכת וחלק גדול מההבטחות שלו לא מומשו. יכול להיות שזה מהלך נואש שבא לשדר "עושים משהו".
4. המהלך יגרום להקטנת האינפלציה (בעיה רצינית בהודו) – הקטנת בסיס הכסף יכולה להביא להורדת הלחץ מהבנק המרכזי שהריבית שלו גבוהה (7%), ואם באמת תגדל רמת הדיווח מחוסר ברירה – גם הגירעון הממשלתי יקטן בעקבות עליית תקבולי המיסים. במצב הנוכחי נראה שזה צעדים המתאימים לתמריצי הממשלה.
5. פגיעה במטבע – היא כבר התרחשה (ירידה של 2%% בשבועיים), אך יש לה פוטנציאל עתידי להחלשת המטבע, זאת מכיוון שמהיום התמריץ של אנשי ה"כלכלה השחורה" להחזיק מטבעות זרים יגדל, והם יתאמצו להחזיק את כספם מחוץ למדינה עד כמה שניתן.
66. עליית ערך של נכסים אלטרנטיביים – כמו מטבעות יקרים וזהב. חלק מהדיווחים מהודו מראים כבר היום על בעלי חנויות זהב שהרחיבו את שעות הפעילות עד שעות הלילה המאוחרות על מנת לעמוד בעומס.
77. פגיעה קשה בעניים – חלק גדול מהעניים ביותר (עניים במובן אחר מהעוני בישראל) בהודו יסבלו קשות בגלל הריחוק המנטלי והגיאוגרפי מהמערכת הבנקאית, שאין להם צורך בה בהיקפי הכספים שהם מתנהלים איתו בחיי היום יום.

חשוב להדגיש שבאמת קיים פוטנציאל לפגיעה משמעותית בכלכלה השחורה, שככל הנראה תשלם מין "מס עושר" בעקבות דה המוניטיזציה והצורך להחליף כסף רב ולשלם עמלות (לאנשים אחרים על מנת שילבינו את הכסף).

 

יהיה מעניין לעקוב איך מתפתח הניסוי.

 

15192624_194359170969397_5762572129850334317_n

כמה קישורים:
האתר של הדוקטורנט ההודי –
https://mostlyeconomics.wordpress.com
הריאיון עם הפרופ' לכלכלה –
http://www.caravanmagazine.in/…/demonetisation-arun-kumar-e…
כתבה על ראש ממשלת הודו והרפורמות שלא נעשו –
https://www.google.co.il/…/why-india-s-modi-has-failed-to-d…
כמה כתבות כלליות בנושא –
http://mobile.nytimes.com/…/india-rupee-ban-narendra-modi.h…
http://www.economist.com/…/eco…/2016/11/economist-explains-6
פוסט מעניין בנושא בעברית –
https://m.facebook.com/groups/156537438017232?view=permalink&id=371107393226901

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s