ההסתדרות בשירות בעלי ההון

עיתון ההסתדרות מנסה לצאת נגד דו"ח הכלכלן הראשי במשרד האוצר, שהוכיח כי הירידה במכס בשנים האחרונות על ייבוא הטונה התגלגלה לצרכן.

המחקר של הכלכלן הראשי באוצר מראה שמחירי שימורי הטונה ירדו בין 15-20%, פי 1.3 מירידת המכס, כלומר גם הירידה במחיר הטונה בעולם באה לידי ביטוי במחירים.

בטענות מוזרות וחסרות היגיון כלכלי, ואפילו טעויות גסות בתיאור העובדות (למשל ירידת מחירי חומרי הגלם של 50% לעומת 32% בדו"ח) הכתבה תומכת כמובן בבעלי המפעלים לאריזת טונה.

הטיעונים הכלכליים בכתבה ובדיוני וועדות הכנסת בנושא מנסים לרמות את הקורא והשומע, בעזרת שימוש שגוי במספרים. הם לא מתייחסים לנתונים היותר חשובים מהמציאות והדו"ח, כמו למשל:

א. בין 2012 ל-2013 (הורדת המכס החלקית החלה בסוף 2013) ירדו מחירי הטונה ב-7.5% בעולם, אבל בעלי ההון בשירות ההסתדרות העלו ב-15%(!) את המחיר ושדדו מהציבור לפחות כ-50 מיליון שקל יותר, בלי להתחשב בירידת המחיר לבעלים.
האם העובדים קיבלו העלאת שכר באותה שנה? תנו לי לנחש שלא.

ב. אחרי ההודאה בכתבה בנתונים הכל כך ברורים, שעל פיהם לצרכנים הישראלים נחסכו מיליוני שקלים במחירי הטונה (שירדו מהרווח של בעלי ההון שההסתדרות תומכת בהם), הכתבה שואלת כמה שאלות לא רלוונטיות על מידת התחרותיות בשוק, כשהמונופול היחיד בו הוא סטארקיסט (מושא ההגנה שלהם).
אגב, גם התחרותיות עלתה על פי המדד בו משתמש הכלכלן הראשי.

ג. על כמה עובדים אנחנו מגינים פה?
בכל החברה של סטארקיסט, הגורם המרכזי בשוק, מועסקים סה"כ 1455 עובדים על פי האתר שלהם, רק חלקם עובדי הייצור שעליהם מגינים.
האם הגיוני שנשלם עשרות מיליוני ש"ח בשנה כדי להגן על כ-1000 עובדים? רובם כנראה מועסקים בשכר נמוך מאוד.
לאלו הסבורים שמגינים כאן על עובדי הייצור המסכנים יש לי חדשות – לא ולא. מדובר בכסף שזורם לחברת דיפלומט והבעלים מיכאל מיטלמן שמגלגלים על פי הערכת דה מרקר כ-200 מיליון ש"ח בשנה מהעסק, אני מניח שהרווחיות שלהם עומדת על עשרות מיליוני ש"ח בשנה מהעובדה שהחברה הוערכה למכירה ב100-120 מיליון ש"ח לפני כשנה. העניין פה הוא הכסף הגדול של הבעלים ולא משכורות העובדים.
רשות המיסים טענה בדיון הקודם של וועדת הכספים כי במקרים בהם פוטרו עובדים הם מצאו עבודה חדשה בשכר גבוה יותר, לא מפתיע בכלל האמת.

ד. פערי המחירים שמוצגים במחקר בין עלות ייבוא קופסאות טונה לחומר הגלם, משקפים עלות ייצור בחו"ל של כ-2.5 שקלים בממוצע מהווים כ-12% מהמחיר. בכתבה של אתר דבר הם טוענים ש-50 אחוז מהעלות של הייצור היא חומרי הגלם, כלומר אם הנתונים נכונים, המפעל בארץ ברמת אי יעילות של בערך פי 4 מאשר ייצור בחו"ל.

ה. משקל הייבוא בקופסאות על פי הנתונים של רשות המיסים, מראה שהייבוא הוכפל פי 4 למרות שעדיין נותר מכס של 12%, והמחירים ירדו ב-20%.
מה חושב על זה טרכטנברג עם קמפיין המיסים הסמויים שלו? הנה איתן ברושי מהמפלגה שלו בדיון הקודם בכנסת:
"רוח רעה מנשבת באוצר ובארץ בכלל בנוגע לייצור המקומי. המהלך האומלל של הורדת המכסים לא הביא להורדת מחירים לצרכנים אך גרם לסגירת מפעלים ופיטורי עובדים."

אבל את השיא קבע באותו הדיון ח"כ וקנין מש"ס:
""בעוד שבעולם מחירי הטונה ירדו באחוזים גבוהים, לעיתים ב- 100%%, כאן לא קרה דבר. הורדנו מכסים אבל הצרכן משלם את אותו מחיר. מדינות רבות כמו סין, עושות הכל על-מנת להגן על התעשיות שלה… "

גם המחירים ירדו ב-100% וגם לוקח דוגמה מסין. הזוי.
באותו הדיון גם זהבה גלאון, משה גפני, יוסי יונה ומיקי לוי תמכו בהחזרת המכס והעלאת יוקר המחיה של כולנו. ללמדכם על מי הם מגינים.

ו. לוועדה בכנסת הגיעו כמובן כל הלוביסטים מסטארקיסט, ויליגר ופרי הגליל, נוסף עליהם דוד בועז, לשעבר ראש אגף התקציבים שהציג מחקר שקרי לפיו מחירי הטונה ירדו בפחות מאחוז. האם שמעתם על הון-שלטון/ האנשים שעוברים מהאוצר לעסקים בנושא? אני מניח שלא.

בקיצור, מדובר כאן באירוע רגיל במסדרונות הכנסת – שודדים את הציבור כדי להעשיר כמה בעלי הון. פעם התומכים הם מימין ופעם התומכים הם משמאל.

הדבר היחיד שקבוע הוא שלא תשמעו על זה בתקשורת ואם כן זה בעיתון ההסתדרות שיגן על האנשים המושחתים ביותר בכלכלה הישראלית.

כמה מהמקורות לקריאה:
http://www.davar1.co.il/45015/
http://mof.gov.il/…/econo…/doclib/skiracalcalit_11122016.pdf
http://m.knesset.gov.il/…/committees/Finance/News/Pages/150…
http://m.knesset.gov.il/…/pressre…/pages/press040716-o9.aspx
http://www.themarker.com/markets/1.2726137

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s